لوگو تهران المنت
Search
Close this search box.
Search
بررسی المنت آبگرمکن

بررسی المنت آبگرمکن

حسین خیرآبادی

| ۱۴۰۰/۱۰/۱۸

0

مقدمه

element وسیله ای است فلزی که در لوازم مختلفی ازجمله بخاری برقی، سماور برقی، اتو و آبگرمکن برقی و برخی دیگر از لوازم الکتریکی جهت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه قرار است به معرفی و بررسی المنت آبگرمکن و نحوه تست و تعویض آن بپردازیم. المنت آبگرمکن چیست؟ […]

element وسیله ای است فلزی که در لوازم مختلفی ازجمله بخاری برقی، سماور برقی، اتو و آبگرمکن برقی و برخی دیگر از لوازم الکتریکی جهت تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه قرار است به معرفی و بررسی المنت آبگرمکن و نحوه تست و تعویض آن بپردازیم.

المنت آبگرمکن چیست؟

المنت قطعه ای است که برای گرم کردن آب در آبگرمکن های برقی استفاده میشود. بدین صورت که ابتدا یک عنصر فلزی در آب داخل مخزن غوطه ور میشود. سپس یک جریان الکتریکی از آلیاژ فلز عبور کرده و در نتیجه گرما ایجاد میشود. تقریباً در تمام برق های سبک مسکونی دو عنصر وجود دارد. یک عنصر به سمت بالای بخاری و یکی به سمت پایین. این ترموستات ها توسط دو ترموستات جداگانه، بالا و پایین تنظیم میشوند. عناصر به طور همزمان اجرا نمی شوند. آنها بین بالا و پایین متناوب می شوند.

مشاهده محصولات تهران المنت: قیمت المنت آبگرمکن

مواردی که ممکن است باعث خرابی المنت آبگرمکن شود، چیست؟

آیا آبگرمکن شما به جای آب گرم، آب سرد یا ولرم در اختیار شما قرار می دهد؟ اگر بله، پس شما باید المنت آبگرمکن را بررسی کرده و اگر عیبی دارد آن را برطرف یا تعویض کنید. آبگرمکن های برقی از عناصر مختلفی برای گرم کردن آب استفاده می کنند. از سوی دیگر، بخاری های گازسوز از مشعل استفاده می کنند. عناصر نصب شده در کنار مخزن آبگرمکن برقی می توانند مستقیماً با آب در تماس باشند. هنگامی که این اتفاق می افتد، واحد نمی تواند منبع کافی آب گرم را حفظ کند. در ادامه به بیان برخی از مسائلی که می تواند باعث خرابی المنت آبگرمکن شود، میپردازیم.

  • مواردی که ممکن است باعث خرابی المنت آبگرمکن شود، چیست؟
    برسی کلی المنت آبگرمکن

    رسوب گیری:

مواد معدنی موجود در آب سخت (مانند کلسیم و منیزیم) می تواند منجر به تجمع در آبگرمکن شوند. در برخی موارد، رسوبات معدنی در کف مخزن جمع میشوند و از انتقال حرارت به آب جلوگیری میکنند. عناصر گرمایشی آسیب دیده (المنت و…) مجبور میشوند سخت تر کار کنند و در نهایت می سوزند. برای جلوگیری از تجمع رسوب و افزایش طول عمر عناصر گرمایشی، مخزن بخاری خود را هر چند ماه یکبار تخلیه کنید.

  • افزایش قدرت:

افزایش ناگهانی ولتاژ میتواند عنصر گرمایش آبگرمکن شما را بیش از حد بارگذاری کند و آن را بسوزاند. تمام عناصر یک آبگرمکن دارای رتبه بندی ولتاژ هستند. ولتاژهای بیش از امتیاز یک عنصر باعث سوختن آن می شود. در اینجا چند نکته برای محافظت از آبگرمکن شما در برابر افزایش برق آورده شده است که بهتر است آنها را به خاطر بسپارید:

➢ یک محافظ برق کامل در خانه نصب کنید.

➢ در هنگام طوفان، دستگاه را از برق بکشید.

➢ سیم کشی خود را به طور منظم بررسی کنید.

➢ سیم کشی معیوب را قبل از اینکه به یک مشکل اساسی تبدیل شود تعمیر کنید.

  • وقوع آتش سوزی خشک:

یکی از شایع ترین علل خرابی آبگرمکن، شلیک خشک است. آتش خشک زمانی اتفاق می افتد که یک نصاب فراموش می کند که شیر آب گرم را باز کند در حالی که آب در حین پر شدن به داخل مخزن جریان می یابد و باعث خروج هوا از سیستم می شود. یک محفظه هوا در قسمت بالایی مخزن ایجاد می شود که عنصر گرمایش بالایی را در معرض هوا قرار می دهد. هنگامی که یک المنت حرارتی در یک محفظه هوا می سوزد، گرمای کافی تولید می کند تا مس مورد استفاده در ساخت آن ذوب شود یا آسیب داخلی جدی ایجاد کند.

  • ترک ها:

برخی از دلایل متداول ترک های آبگرمکن عبارتند از: تجمع بیش از حد رسوب، قطعات داخلی آسیب دیده، ترک های فشاری روی شیرها و زنگ زدگی عناصر گرمایشی است. در صورت ایجاد ترک در کویل المنت گرمایشی، در اسرع وقت با یک تکنسین تعمیر آبگرمکن تماس بگیرید. ترک می تواند از ضخامت سیم پیچ عبور کند و جریان برق را مختل کند. اگر مشکل را نادیده بگیرید، ممکن است اوضاع بدتر شود و ممکن است مجبور شوید کل عنصر گرمایش را تعویض کنید.

مشاهده محصولات تهران المنت: قیمت المنت فلنج دار

نحوه تعویض المنت آبگرمکن

آبگرمکن برقی از یک یا دو عنصر گرمایشی برای گرم کردن آب داخل مخزن استفاده می کند. هنگامی که آبگرمکن، دیگر آب گرم تولید نکند، مقصر این پیش آمد ممکن است عنصر بالایی در آبگرمکن باشد. اگر آبگرمکن شما مقداری آب گرم تولید می کند، اما نه به اندازه ای که باید، به عنصر پایینی مشکوک شوید. حال اگر آبگرمکن شما دائماً قطع کننده مدار را خاموش می کند، به احتمال زیاد المنت زمین شده و در حال ایجاد اتصال برق است. از یک مولتی متر (ابزاری برای اندازه گیری جریان و ولتاژ الکتریکی که نشان میدهد آیا جریان میتواند از آبگرمکن شما عبور کند یا خیر؟) برای تعیین اینکه آیا و چگونه عناصر شما آسیب دیده اند استفاده کنید.

برای تعویض المنت آبگرمکن مراحل زیر را انجام دهید

مرحله اول:

کلید مدار را در تابلو برق خاموش کنید. از  تست ولتاژ  برای بررسی اینکه برق دیگر به آبگرمکن نمی رسد استفاده کنید. شما با برق و آب کار خواهید کرد، بنابراین بسیار مهم است که آبگرمکن خاموش باشد.

مرحله دوم:

یک شلنگ به شیر تخلیه وصل کنید و شیر را باز کنید. در این مرحله، ما نمی خواهیم مخزن را تخلیه کنیم، فقط برای اطمینان از گرفتگی دریچه تخلیه این کار را انجام میدهیم. اگر مخزن شما مسدود شده است، ابتدا باید این مشکل را برطرف کنید. در این زمان مخزن خود را تخلیه نکنید.

مرحله سوم:

با بستن دریچه ورودی آب سرد (که بیشتر در بالای آبگرمکن قرار دارد) منبع آب را به آبگرمکن قطع کنید. فشار آب گرم را با اجازه دادن هوا به مخزن آزاد کنید. برای انجام این کار، یک شیر آب نزدیک را باز کنید. فقط شیر آب گرم را باز کنید نه آب سرد. شیر آب را حتما باز بگذارید.

مرحله چهارم:

برای برداشتن پوشش پانل دسترسی از پیچ گوشتی استفاده کنید. پانل بالایی عنصر آبگرمکن بالایی را در خود جای داده است. پانل پایینی عنصر پایینی را در خود جای می دهد. معمولاً بین درب پانل و ترموستات عایق وجود دارد. عایق را در جای خشک کنار بگذارید. ترموستات باید دارای روکش پلاستیکی باشد. به آرامی پوشش را بردارید. سیم ها را با یک ولت متر چک کنید تا مطمئن شوید برق وجود ندارد. سیم کشی را بررسی کنید. آیا هیچ یک از سیم ها آسیب دیده است؟ آیا قطعات ذوب شده وجود دارد؟ اگر رسوب باعث گرم شدن بیش از حد عنصر شده باشد، سیم کشی ممکن است آسیب ببیند. هر سیم کشی آسیب دیده باید تعمیر شود. پیچ ها را باز کنید و سیم های ۲ المنت را از المنت گرمایش جدا کنید.

تهران المنت

مسائلی که می تواند باعث خرابی المنت آبگرمکن شود
برسی خرابی المنت آبگرمکن

مرحله پنجم:

برای جدا کردن المنت از آچار عنصر گرمایش استفاده کنید. این به طور خاص برای حذف عناصر آبگرمکن برقی طراحی شده است و دارای دهانه گسترده ای است که روی قسمت در معرض المنت قرار می گیرد. در حالی که مخزن هنوز پر از آب است، عنصر را کمی در یک حرکت خلاف جهت عقربه های ساعت شل کنید. وزن آب به نگه داشتن مخزن در جای خود کمک می کند. هنگامی که مطمئن شدید که می توانید المنت گرمایش را شل کنید، با باز کردن دریچه تخلیه، مخزن را تخلیه کنید. بسته به اندازه مخزن شما، این ممکن است تا یک ساعت طول بکشد. عنصر را حذف کنید. یک واشر لاستیکی یا حلقه “O” وجود خواهد داشت که مخزن را آب بندی می کند. مطمئن شوید که حلقه “O” را با عنصر حذف کرده اید.

مرحله ششم:

رزوه ها و ناحیه واشر عنصر جدید را پاک کنید تا از عاری بودن آنها از آلودگی و زباله اطمینان حاصل کنید. حلقه جدید “O” را به عنصر جدید وصل کنید. هرگز از حلقه قدیمی “O”  استفاده نکنید. المنت را به آرامی داخل مخزن فشار دهید و با آچار المنت آن را سفت کنید. ۲ سیم را به المنت وصل کنید و با سفت کردن پیچ ها آنها را در جای خود محکم کنید. دوبار بررسی کنید که سیم ها محکم باشند و لیز نخورند.

مرحله هفتم:

شیر تخلیه آبگرمکن را ببندید. آب را به آبگرمکن وصل کنید. در این زمان برق را روشن نکنید. مخزن باید قبل از روشن کردن برق، پر از آب باشد وگرنه به عناصر گرمایشی آسیب می‌رسانید. عنصر تازه نصب شده را از نظر نشتی بررسی کنید. در صورت وجود نشتی، منبع آب سرد را خاموش کرده و المنت را سفت کنید. ممکن است لازم باشد عنصر را حذف کنید و حلقه “O” را تغییر دهید.

مطالعه مقاله ساخت المنت با باتری از سایت تهران المنت

همانطور که مخزن پر می شود، آب از شیر باز شیر شروع به پاشیدن می کند (در مرحله ۳ باز مانده است). آب، هوا را از خط خارج می کند. هنگامی که یک جریان ثابت آب وجود دارد، می توان شیر آب را خاموش کرد. پوشش پلاستیکی ترموستات، عایق و پوشش پانل دسترسی را تعویض کنید. هنگامی که مخزن از آب پر شد، می توانید با روشن کردن کلید برق، آبگرمکن را دوباره روشن کنید، از آنجایی که به احتمال زیاد هوا در خطوط آب گرم وجود خواهد داشت، پراکندگی شیرهای آب گرم در سراسر خانه غیر معمول نیست. این در مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت. با این حال، اگر ترجیح می دهید، می توانید هر شیر آب را تا زمانی که جریان ثابتی از آب داشته باشید باز کنید.

 

نظر کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

بررسی مشخصات فنی و کاربردی ترموکوپل تیپ S

بررسی مشخصات فنی و کاربردی ترموکوپل تیپ S

۱۴۰۱/۰۵/۰۴

بررسی pt100 سنسور

۱۴۰۱/۰۲/۲۰

المنت گرد چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

المنت گرد چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

فرمول محاسبه توان حرارتی در سایت تهران المنت

فرمول محاسبه توان حرارتی

۱۴۰۰/۱۱/۲۵

بررسی المنت آبگرمکن

بررسی المنت آبگرمکن

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

بررسی ساخت هیتر برای دستگاه جوجه کشی

بررسی ساخت هیتر برای دستگاه جوجه کشی

۱۴۰۰/۰۷/۲۰