لوگو تهران المنت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ترموکوپل چیست؟ کاربرد انواع ترموکوپل

ترموکوپل چیست؟ کاربرد انواع ترموکوپل

حسین خیرآبادی

| ۱۳۹۸/۰۵/۳۱

2

مقدمه

به زبان ساده از بهترین و پرکاربردترین سنسورها برای اندازه‌گیری دما است. ترموکوپل وسیله‌ای الکتریکی که از دو ماده رسانای الکتریکی غیر هم جنس متصل به هم تشکیل شده است، که با گرم شدن محل اتصال آن‌ها الکتریسیته تولید می‌شود. خود واژه ترموکوپل به معنی {جفت حرارتی} است. یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در انجام  […]

به زبان ساده از بهترین و پرکاربردترین سنسورها برای اندازه‌گیری دما است. ترموکوپل وسیله‌ای الکتریکی که از دو ماده رسانای الکتریکی غیر هم جنس متصل به هم تشکیل شده است، که با گرم شدن محل اتصال آن‌ها الکتریسیته تولید می‌شود.

خود واژه ترموکوپل به معنی {جفت حرارتی} است. یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد در انجام  پروژه‌ها، که در حقیقت نوعی مواد الکتریسیته است که از دو فلز ناهم سان ساخته شده و به هم متصل هستند. در سایت تهران المنت به بقیه مقاله‌های لوازم حرارتی و المنت‌ سازی به‌صورت مفصل اشاره شده است.

 

انواع ترموکوپل

برای تولید برق باید محل اتصال دو فلز را حرارت داد؛ در این صورت در دو سر دیگر که آزاد هستند، برق تولید می‌شود. متداول‌ترین تجهیز جهت اندازه‌گیری‌های الکتریکی دما در صنعت به حساب می‌آیند.

مکانیزم ترموکوپل بر اساس  پدیده {سی بک – seebeck} یا ترموالکتریک انجام می‌شود، که اختلاف دما بین دو نقطه را به ولتاژ تبدیل می‌کند. اگر ترموکوپل‌ها به درستی نصب و راه‌اندازی شوند، می‌توانند در رنج دمایی گسترده‌ای فعالیت کنند.

نحوه‌ی کار ترموکوپل‌ها

هنگامی که محل اتصال دو فلز را حرارت می‌دهیم؛ جریان بسیار ضعیفی از محل اتصال تولید می‌شود و به سمت سیم‌ها جریان می‌یابد. هر چقدر دمای محل اتصال دو فلز بالا رود، ولتاژ تولیدی افزایش می‌یابد و دراین صورت ترموکوپل‌ها در هر دما، ولتاژ معینی تولید می‌کنند؛ در نتیجه وقتی بتوانیم این ولتاژ را به‌صورت دقیق اندازه‌گیری کنیم، می‌توانیم محل اتصال را هم به‌صورت دقیق اندازه‌گیری کنیم.

محصولات دیگر که در تهران المنت تولید می‌شود: ساخت المنت میله‌ای

معمولا برای جلوگیری از آسیب دیدن ترموکوپل آن را درون غلاف قرار می‌دهند که غلاف‌ها خود انواع مختلفی دارند، و از سه نوع سیمی، سرامیکی و درنهایت فلزی ساخته شده‌اند.

نکته متمایزکننده در انواع غلاف‌ها این است که معمولا غلاف‌های فلزی در دماهای کم استفاده می‌شوند و غلاف‌های سرامیکی را در دماهای بسیار بالا همچون کوره‌های صنعتی استفاده می‌کنند.

نکته: در کنار اینکه گفتیم غلاف محافظ خوبی برای ترموکوپل‌ها است؛ اما این نکته را باید در نظر بگیریم که سرعت پاسخ‌دهی ترموکوپل در حالت عادی بالاست، ولی زمانی که این غلاف‌ها استفاده می‌شوند، سرعت پاسخ‌دهی تا حدودی پایین می‌آید.

انواع ترموکوپل

ترموکوپل‌ها بر اساس جنس فلز و آلیاژ انواع مختلفی دارند، که آن‌ها را برای شما بازگو می‌کنیم:

ترموکوپل نوع k:

این ترموکوپل از سیم فلزی Ni-Cr نام تجاری کرومل و Ni-Al نام تجاری آلومل ساخته شده است. ارزان قیمت و از پرکاربردترین نوع ترموکوپل است. ترموکوپل نوع k به خاطر استفاده از مس، خاصیت ضد اکسیداسیون دارد، به همین دلیل برای استفاده در کوره‌ها که اکسیداسیون رخ می‌دهد، مناسب است.

ترموکوپل نوع K

محصولات دیگر که در تهران المنت تولید می‌شود: المنت سرامیکی

ترموکوپل نوع J:

این ترموکوپل از فلز آهن {Fe و آلیاژهای مس {Cu} – نیکل Ni {کنستانتان} ساخته می‌شود. به دلیل اکسید شدن آهن، این ترموکوپل در صنایع قالب‌ریزی پلاستیک استفاده می‌شود. این نوع ترموکوپل بهتر است به علت وجود آهن در مکان‌هایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد، استفاده نشود.

ترموکوپل J

ترموکوپل نوع E:

این ترموکوپل از فلزات Ni-Cr نام تجاری کرومل و Cu-Ni کنستانتان، ساخته می‌شود. می‌توان از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که سنسور در آن حفاظت شده، استفاده کرد.

ترموکوپل نوع T:

این نوع ترموکوپل از مس Cu و آلیاژ  Cu-Ni کنستانتان تولید می‌شود. نسبتا ارزان بوده و برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است. در برابر رطوبت مقاوم است. به دلیل خطی بودن نسبت به تمام انواع ترموکوپل، رنج درجه حرارت مناسب و دارا بودن حساسیت خوب، زیاد در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ترموکوپل نوع N:

این نوع ترموکوپل از فلزهای Ni-Cr-Si نام تجاری نیکروسیل و Ni-Si-Mg نام تجاری نیسیل، ساخته می‌شود. در دماهای بالا کاربرد دارند. تحمل این سنسور در برابر اکسیدشدن در دماهای بالا بهتر از نوع K است.

Thermocouple-S-Type

ترموکوپل نوع B, R, S:

این ترموکوپل‌ها با استفاده از  Pt-Rh {پلاتین-رادیوم} با ترکیبات مختلف ساخته می‌شوند. قیمتشان بالاست و حساسیت آن‌ها بسیار کم است. در اندازه‌گیری با دمای بالا مانند: صنعت شیشه و فولاد کاربرد دارند.

این ترموکوپل‌ها بسته به کاربردشان دارای ظاهری متفاوت هستند؛ برای مثال: ترموکوپل غلاف‌دار به همراه کلاهک برای نصب ترانسمیتر، مناسب در کاربردهای صنعتی است.

Thermocouple-B

ترموکوپل پرابی: به علت داشتن متراژ متفاوت سیم، مناسب برای مکان‌های دور از دسترس است.

ترموکوپل پرابی پرتابل: مناسب برای تست و تجهیزات پرتابل است.

ترموکوپل سیمی: برای اندازه‌گیری در دماهای زیر ۲۵۰ درجه سانتیگراد مناسب است.

ترموکوپل سطحی: مناسب برای اندازه‌گیری دمای سطح مثل کوره است.

بیشترین کاربرد ترموکوپل‌ها در کدام صنایع است؟

ترموکوپل‌ها چون دارای نمونه‌های مختلفی با رنج دمایی متفاوت هستند؛ از خاصیت‌هایی همچون: ضد خورندگی، ضد انفجار، ضد اسید و… نیز برخوردارند.

توانایی این را دارند که در صنایع زیادی از جمله: نفت و گاز پتروشیمی، کشتی سازی، داروسازی، شیمیایی، سیمان، فولاد و ریخته‌گری، معدن، صنایع غذایی و نوشیدنی، پلاستیک، خودروسازی، شیشه و سرامیک، کوره، دفع زباله، سردخانه، نیروگاه‌های برق، نظارت بر آلاینده و نظارت بر ابزار و لوازم صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

نکته: مهمترین کاربرد آن‌ها در صنایع تولید لوازم گازسوز است. به این صورت است که از ترموکوپل برای ایمنی تجهیزات گازسوز استفاده می‌کنند. (در مواردی که شعله گاز به دلایلی مثل باد خاموش می‌شود، جهت قطع جریان گاز و جلوگیری از انتشار آن استفاده می‌شود.)

هنگام انتخاب ترموکوپل باید به این موارد دقت کنید

زمانی که قرار است سنسور اندازه‌گیری بخرید، باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید، تا انتخابی مطمئن داشته باشید:

 • تیپ ترموکوپل
 • رنج دمایی ترموکوپل
 • طول ترموکوپل
 • جنس غلاف ترموکوپل
 • دقیق بودن ترموکوپل
 • اتصال ترموکوپل
 • مقاومت در برابر سایش و تکان
 • ترموکوپل انتخابی ما با دیگر قطعات همخوانی دارد یا خیر؟

ترموکوپل‌ها چه مزایایی دارند؟

 1. مهمترین مزایای ترموکوپل‌ها عبارت است از:
 2. قیمت مناسب
 3. سادگی آن‌ها
 4. استحکام و دوام بالا جهت مصرف صنعتی
 5. دقت بالای آن‌ها
 6. محدوده‌ی اندازه‌گیری دمایی وسیع
 7. اندازه‌گیری دماهای بین ۱۸۰- تا ۱۸۰۰ سانتیگراد در شرایط محیطی متفاوت
 8. عملکرد خطی آن‌ها در محدوده اندازه‌گیری

نکته: از معایب این سنسورها، غیر خطی بودن آن‌ها است، که البته این عیب نیست! زیرا اگر چنین نبود نمی‌توانست رنج وسیع دمایی را پوشش دهد.

مطالعه دیگر مقالات سایت: المنت حرارتی چیست؟ چه کاربردی دارد؟

 

سوالات متداول

۱. ترموکوپل چیست؟

به زبان ساده از بهترین و پر کاربردترین سنسورها برای اندازه‌گیری دما است.

۲. انواع ترموکوپل‌ها کدامند؟

ترموکوپل نوع k، ترموکوپل نوع j، ترموکوپل نوع E، ترموکوپل نوع T، ترموکوپل نوع N و ترموکوپل نوع B, R, S

۳. بیشترین کاربرد ترموکوپل‌ها در صنایع مختلف عبارت است از:

 • صنعت نفت و گاز پتروشیمی
 • کشتی سازی
 • داروسازی
 • شیمیایی
 • سیمان
 • فولاد و ریخته گری
 • معدن
 • صنایع غذایی و نوشیدنی و …

۴. ترموکوپل‌ها چه مزایایی دارند؟

از مزایای همچون: قیمت مناسب، سادگی، استحکام و دوام بالا جهت مصرف صنعتی، محدوده‌ی اندازه‌گیری دمایی وسیع که می‌توانند دماهای بین ۱۸۰- تا ۱۸۰۰ سانتی‌گراد را اندازه‌گیری کنند.

نظر کاربران

2 نظر

2 پاسخ

 1. سلام.
  با استفاده از چند ترموکوپل ممکنه ۲۰وات انرژی الکتریکی داشته باشیم؟؟ممکنه پاسخ بدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

تولیدی انواع ترموکوپل نوع s در تهران المنت

بررسی مشخصات فنی و کاربردی ترموکوپل تیپ S

۱۴۰۱/۰۵/۰۴

بررسی pt 100

بررسی pt100 سنسور

۱۴۰۱/۰۲/۲۰

تهران المنت تولید کننده انواع المنت گرد باکیفیت و دوام بالا

المنت گرد چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

محاسبه توان حرارتی

فرمول محاسبه توان حرارتی

۱۴۰۰/۱۱/۲۵

انواع المنت آبگرمکن در کارگاه المنت سازی تهران المنت

نحوه تست المنت آبگرمکن برقی

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

بررسی ساخت هیتر برای دستگاه جوجه کشی

بررسی ساخت هیتر برای دستگاه جوجه کشی

۱۴۰۰/۰۷/۲۰