لوگو تهران المنت
Search
Close this search box.
Search
بررسی ساخت هیتر برای دستگاه جوجه کشی

بررسی ساخت هیتر برای دستگاه جوجه کشی

adminET

| ۱۴۰۰/۰۷/۲۰

0

مقدمه

شاید افراد زیادی باشند که آشنایی با دستگاه جوجه کشی و کارایی آن نداشته باشند. مثلا خود من هیچ اطلاعی از نوع کارایی این دستگاه و اینکه از چه تجهیزاتی در ساخت استفاده شده است و چه نوع ماشینی است، ندارم. اگر علاقه مند به آشنایی با این وسیله هستید، میتوانید همراه ما باشید و […]

شاید افراد زیادی باشند که آشنایی با دستگاه جوجه کشی و کارایی آن نداشته باشند. مثلا خود من هیچ اطلاعی از نوع کارایی این دستگاه و اینکه از چه تجهیزاتی در ساخت استفاده شده است و چه نوع ماشینی است، ندارم. اگر علاقه مند به آشنایی با این وسیله هستید، میتوانید همراه ما باشید و در مورد این نوع ماشین و تکنولوژی مدرن جوجه آوری در اینجا اطلاعات مفیدی را کسب نمایید.

دستگاه جوجه کشی چه نوع ماشینی است؟

ماشین جوجه درآوری یا انکوباتور؛ به دستگاهی گفته می‌شود که شرایط مناسب برای خارج شدن جوجه از تخم‌های نطفه دار را فراهم می‌کند. در جوجه کشی طبیعی، دما، رطوبت و چرخش تخم‌ها توسط مرغ مادر برای تخم‌های نطفه دار تأمین می‌شود. اما در جوجه درآوری مصنوعی، دستگاه جوجه کشی این المان‌ها را تأمین و تنظیم می‌کند. در ساخت دستگاه‌های جوجه کشی امروزی از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و سنسورهای فوق حساس برای افزایش راندمان جوجه کشی استفاده می‌کنند. در ساخت این ماشین از تجهیزاتی مانند محفظه (بدنه)، هوش مصنوعی، سنسور تنظیم دما و رطوبت و شانه های همه کاره استفاده میشود. وجود همه­ی این تجهیزات برای نتیجه مطلوب الزامی است چرا که هر کدام رسالتی بزرگ را بر عهده دارند. حال یکی از این لوازم مهم المنت حرارتی موجود در این دستگاه ها و تاثیرشان بر رشد تخم ها و تبدیل­شان به جوجه است.

مشاهده محصولات تهران المنت : المنت دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی چه نوع ماشینی است؟دستگاه جوجه کشی

وجود المنت و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه جوجه کشی چگونه است؟

همانطور که میدانید هیترها، وسایل گرمایشی و تبدیل کننده انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی هستند و باید گفت که یکی از قطعات اصلی تامین کننده گرما برای ماشین جوجه آوری نیز به حساب می­آیند. المنت به تنهایی نمی تواند تاثیرگذار باشد و باید از تجهیزات دیگری در کنار آن استفاده شود که در زیر به معرفی و شرح آنها میپردازیم.سالهای گذشته برای ساخت ماشین جوجه آوری از وسایل ساده و اولیه مثل جعبه های چوبی، پارچه و آب گرم بهره میبردند اما امروزه در اکثر این دستگاه ها از وسایل مدرن و پیشرفته استفاده میکنند. مهمترین قسمت این دستگاه ها سیستم تامین و کنترل دما است که از اجزایی نظیر هیتر، فن یا دمنده، ترموستات یا دماپا و دیمر تشکیل شده اند.

المنت یا هیتر

معمولا برای ایجاد دمای مناسب از منابع حرارتی (برق) استفاده میشود و بسیار دیده شده است که از لامپ های قدیمی برای ایجاد گرما در داخل ماشین جوجه کشی استفاده میشود. اما مشکلی که لامپ ها دارند این است که برای کنترل دقیق دما باید خاموش و روشن شوند و این امر باعث خرابی و در نتیجه سوختن لامپ میشود. برای مثال ممکن است این اتفاق زمانی که شب است در وقت خواب شما صورت گیرد و تخم ها تا صبح از بین بروند. راه حل پیشنهادی برای رفع این مشکل استفاده از المنت حرارتی است.شما میتوانید المنت با ابعاد، ویژگی ها و قیمت های متنوع در بازار پیدا کنید و برای ماشین جوجه کشی به کار ببرید. این را به خاطر بسپارید بهترین نوع المنت که توصیه میشود، المنت میله ای است چرا که هم ارزان است و هم در اشکال متفاوت می توان آن را طراحی نمود.

تهران المنت 

فن یا دمنده

جابجایی و یکنواخت کردن هوا در محفظه دستگاه جوجه کشی بر عهده فن است. یعنی با دمیدن هوا به المنت جهت گرم شدن در حد مطلوب و یکنواخت کردن دمای محفظه کمک میکند. بسته به اندازه، ظرفیت و حجم دستگاه و محفظه میتوان از یک یا چند فن یا دمنده با دورهای متناسب و قدرت جابجایی هوای مشخص، استفاده کرد.

وجود المنت و تاثیر آن بر عملکرد دستگاه جوجه کشی چگونه است؟
تاثیر المنت بر عملکرد دستگاه جوجه کشی

ترموستات یا دماپا

ترموستات؛ از حیاتی ترین اجزای دستگاه جوجه کشی است. چرا که مهمترین وظیفه را بر عهده دارند آن هم کنترل دمای محفظه است. امروزه ترموستات ها یا دماپاها با قابلیت و ساختارهای متنوع و در انواع ترموستات مکانیکی و دیجیتالی در بازار یافت میشوند.

دیمر

دیمر؛ نوعی مدار الکترونیکی است که با کنترل جریان ورودی به المنت، وظیفه ی کنترل گرمای تولیدی توسط المنت و جلوگیری از سرخ شدن و به هم خوردن تعادل حرارتی را بر عهده دارد. گرم شدن سریع و بیش از حد المنت باعث بروز خسارت های غیر قابل جبرانی به جنین میشود و بسیاری از سازندگان خانگی این دستگاه ها با آن دست به گریبان بوده و هستند. خوشبختانه با بکارگیری یک دیمر در سر راه المنت این نقص برطرف شده و قابل جبران است. دیمرها با ظرفیت های مختلفی در بازار یافت میشوند لذا حتما دیمر متناسب با دستگاه را تهیه نمایید.

مطالعه مقاله بررسی المنت حرارتی تخت یا صفحه­ ای از سایت تهران المنت

نتیجه گیری

با ماشین پرورش مرغ و اجزای تشکیل دهنده سیستم کنترل دما در این ماشین ها آشنا شدید و این را نیز بدانید که معمولا المنت ها را در قسمت فوقانی محفظه قرار میدهند و در فاصله ای مناسب با تخم ها آنها را نصب میکنند. امروزه دستگاه های جوجه کشی حرفه ایِ بسیاری تولید میشوند که با ایجاد شرایط مناسب و عملکرد دقیق میتوانند روزانه عملیات های موفق و بدون تلفات در جوجه آوری را رقم بزنند. امیدواریم که مطلب تهیه شده بتواند اطلاعات شما را در خصوص ماشین جوجه آوری و اجزای تشکیل دهنده آن بالا ببرد.

 

 

 

 

نظر کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

بررسی مشخصات فنی و کاربردی ترموکوپل تیپ S

بررسی مشخصات فنی و کاربردی ترموکوپل تیپ S

۱۴۰۱/۰۵/۰۴

بررسی pt100 سنسور

۱۴۰۱/۰۲/۲۰

المنت گرد چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

المنت گرد چیست و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

فرمول محاسبه توان حرارتی در سایت تهران المنت

فرمول محاسبه توان حرارتی

۱۴۰۰/۱۱/۲۵

بررسی المنت آبگرمکن

بررسی المنت آبگرمکن

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

ساخت المنت با باتری در تهران المنت

ساخت المنت با باتری

۱۴۰۰/۰۹/۲۰